[1] Objawy alergii
Kichanie salwami, świąd i wodnista wydzielina są najczęściej występującymi objawami alergii. Poza tym czasami może dokuczać zatkany nos, świąd gardła i/lub skóry oraz uczucie zmęczenia. Występowanie tych objawów w połączeniu z gorączką raczej nie jest związane z alergią, a z przeziębieniem. Uczulenie na takie alergeny, jak kurz i pyłki nie powoduje gorączki. Wyjątkiem jest tzw. gorączka sienna – bardzo gwałtownie rozwijający się stan zapalny w szczycie sezonu pylenia. Alergie zazwyczaj trwają tak długo, jak długo występuje kontakt z alergenem, pojawiają się często bezpośrednio w wyniku kontaktu z alergenem lub trwają dłużej niż 7–10 dni, które są typowym okresem dla utrzymywania się objawów przeziębienia.
[2] Kalendarz nasilenia objawów
Warto prześledzić okres występowania objawów u dziecka, aby zweryfikować potencjalną przyczynę.
Alergeny mogą znajdować się w powietrzu przez cały rok, wtedy objawy mogą utrzymywać się stale z większym lub mniejszym nasileniem. Takie alergeny najczęściej należą do alergenów wewnątrzdomowych.
Mogą też pojawiać w powietrzu sezonowo, wtedy objawy alergii występują co jakiś czas, ale regularnie się powtarzają.
[3] Alergie zewnętrzne
Alergie sezonowe są związane z kalendarzem pylenia roślin. Występowanie objawów u dziecka mniej więcej o tej samej porze każdego roku może pomóc określić listę roślin potencjalnie je uczulających.
[4] Alergie wewnętrzne
Jeśli czynnikiem wpływającym na objawy są alergeny wewnętrzne, warto zaobserwować, czy występują w kontakcie ze zwierzętami domowymi czy raczej z kurzem.
Istotne może być też to, kiedy następuje nasilenie objawów – w domu czy w szkole?
[5] Genetyka
Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka, którego rodzic jest alergikiem wynosi 50%. Wzrasta do 75%, kiedy u obojga rodziców występuje alergia.