Kaszel, kichanie, wyciek z nosa i ogólne pogorszenie samopoczucia mogą mieć różne przyczyny. I choć najczęściej objawy takie przypisuje się przeziębieniu, niekiedy może się okazać, że winę ponoszą alergeny. Bardzo ważne jest zatem dokładne zdiagnozowanie powodów złego samopoczucia, ponieważ pozwoli to dobrać najlepsze sposoby leczenia. Z naszego artykułu dowiesz się, jak odróżnić alergię od przeziębienia.
Przeziębienie – objawy
Potoczna nazwa „przeziębienie” stosowana jest do określenia powszechnie występującej infekcji górnych dróg oddechowych. Jest to infekcja wirusowa o łagodnym przebiegu, która wiąże się przede wszystkim z zapaleniem błony śluzowej gardła, nosa, a także zatok przynosowych. Szacuje się, że występuje ponad dwieście rodzajów wirusów, które mogą wywołać to schorzenie. Niejednokrotnie zdarza się także, że objawy wywołuje kilka z nich jednocześnie. Przeziębienie zdecydowanie częściej dotyka dzieci niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, że z wiekiem układ immunologiczny coraz lepiej radzi sobie z różnymi rodzajami wirusów.
Do najpowszechniejszych objawów przeziębienia należą:
- nieżyt nosa (katar),
- ból gardła,
- kaszel,
- kichanie,
- ból głowy,
- bóle pleców,
- bóle mięśniowe,
- ogólne osłabienie organizmu.
Może także wystąpić podwyższona temperatura ale objaw ten pojawia się dość rzadko. Przeziębienie na ogół nie jest groźne i może ustąpić samoistnie.
Alergia – objawy
Katar czy zatkany nos mogą być uznawane za symptomy przeziębienia. Tymczasem w wielu przypadkach okazuje się, że winę za takie objawy ponosi alergia, uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jest ona efektem niekontrolowanej reakcji organizmu na kontakt z alergenem. O ile u zdrowych osób nie wywołuje on żadnych objawów, o tyle u alergika może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z czego to wynika?
System odpornościowy osoby skłonnej do alergii jest nadreaktywny, co oznacza że nadmiernie reaguje na substancje i mikroelementy, które docierają do niego ze środowiska. Działa on jak tarcza ochronna, jednak w przypadku osób chorych produkuje zbyt duże ilości przeciwciał, co skutkuje powstaniem uczulenia. I choć przyczyny alergii mogą mieć podłoże genetyczne, na ogół wynikają one z czynników środowiskowych. W przypadku alergii wziewnej, najczęściej są to reakcje na: pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz, a także na określone pokarmy.
Do najpowszechniejszych objawów alergii należą:
- wodnisty katar (intensywny wyciek wydzieliny z nosa),
- kichanie (często seryjne),
- świąd w nosie, oczach, gardle,
- łzawienie i zaczerwienienie oczu/alergiczne zapalenie spojówek,
- zatkany nos.
Czytaj także: Rodzaje alergii
Jak odróżnić katar alergiczny (alergię wziewną) od kataru infekcyjnego?
Zarówno w przebiegu przeziębienia, jak i alergii występuje katar, często zdarza się zatem, że odróżnienie od siebie obu schorzeń może być trudne. Z tego powodu warto dokładnie poznać różnice, jakie mogą pomiędzy nimi występować.
Przede wszystkim katar alergiczny zwykle występuje sezonowo lub też pojawia się po kontakcie z alergenem. W przypadku osób uczulonych na pyłki wodnista wydzielina z nosa pojawia się wiosną i latem, kiedy pylenie jest największe. Z kolei objawy alergii na kurz, roztocza czy sierść zwierząt nasilają się po kontakcie z czynnikiem alergizującym taki rodzaj kataru nazywamy katarem całorocznym.
Objawem kataru alergicznego jest wyciek z nosa wodnistej wydzieliny, który wiąże się na ogół z obustronnym zatkaniem nosa, a także z intensywnym, seryjnym kichaniem. Ponadto towarzyszy mu świąd nosa, a także oczu gardła, co jest najbardziej charakterystycznym objawem alergii, ponieważ w zasadzie nie występuje przy przeziębieniu. Kolejnym czynnikiem różnicującym jest czas trwania. Katar związany z przeziębieniem najczęściej ustępuje po 7-10 dniach, podczas gdy „katar alergiczny” może trwać tygodniami, a nawet miesiącami.
Jak diagnozuje się alergię?
Pierwszym krokiem w diagnozowaniu alergii jest dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego oraz bardzo szczegółowe przeanalizowanie historii chorób pacjenta. Na tej podstawie można podejrzewać przyczynę alergii, co musi jednak zostać potwierdzone przez odpowiednie badania. W diagnostyce wykorzystuje się najczęściej testy skórne, a także testy alergiczne z krwi.
Podczas testów skórnych, do skóry za pomocą nakłuwacza wprowadza się punktowo niewielką ilość alergenu. Jeśli okaże się, że w tym miejscu pojawi się odczyn przypominający ślad po ugryzieniu komara, jest to znak, że pacjent ma uczulenie na dany alergen. Diagnozę tę można potwierdzić za pomoc testów z krwi, które wykonuje się również samodzielnie. Krew poddaje się badaniu na poziom przeciwciał z grupy immunoglobuliny E (IgE). Są to substancje wytwarzane przez organizm w wyniku reakcji alergicznej. Jeśli w kontakcie z danym alergenem wystąpi wysoki poziom przeciwciał IgE we krwi, jest to dowód na występowanie uczulenia.
Jak złagodzić objawy alergii?
Objawy alergii można złagodzić dzięki unikaniu czynnika alergizującego. O ile jest to możliwe np. w przypadku alergii na sierść psa czy kota, o tyle innych alergenów na ogół nie da się uniknąć. Z tego powodu w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich leków, które mogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Można wtedy stosować leki przeciwhistaminowe np. z desloratadyną, które skutecznie łagodzą objawy alergii.
Podsumowując, zarówno w przebiegu przeziębienia, jak i alergii pacjenci skarżą się na wydzielinę z nosa. Warto umieć jednak odróżnić objawy alergii wziewnej, tj. kataru alergicznego od tego związanego z infekcją, ponieważ dzięki temu można dobrać skuteczne metody leczenia.
Źródła:
https://www.medivita.pl/_pliki/Porady/Przeziebienie.pdf
https://www.researchgate.net/publication/354991295_Alergia_czy_przeziebienie_-_temat_wciaz_aktualny
https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf
https://pacjent.gov.pl/print/pdf/node/4241
https://www.termedia.pl/Alergiczny-i-niealergiczny-niezyt-nosa,98,40949,1,0.html
https://medica.radom.pl/wp-content/uploads/2018/09/Diagnostyka-Laboratoryjna-Chorob-Alergicznych.pdf
https://www.aleric.pl/