Pierwszym i najważniejszym zaleceniem po rozpoznaniu alergii jest unikanie kontaktu z alergenem!
Aby rozpoznać, jaki alergen wywołuje objawy choroby, powinniśmy udać się do specjalisty, który zlecając odpowiednie badania, pomoże nam to ustalić.
Drugim, kolejnym sposobem leczenia jest odczulanie na alergen, który wywołuje objawy choroby. Ponieważ najcięższym powikłaniem alergii wziewnej jest astma oskrzelowa, a ta z kolei jest następstwem alergii na roztocza kurzu domowego, to właśnie z tą alergią należy walczyć, usuwając roztocza oraz ich wydaliny z otoczenia i jak najszybciej wdrażając odczulanie. Szczególnie u tych dzieci, które chorują na zapalenia oskrzeli i u których obserwujemy świszczący oddech.
Przewlekły alergiczny nieżyt nosa, zlekceważony lub niedostatecznie leczony, powoduje długotrwałe przekrwienie błony śluzowej. Prowadzi to do upośledzenia drożności nosa, zmiany toru oddychania, gorszej jakości snu, mikroprzebudzeń w nocy, skutkując gorszą jakością odpoczynku nocnego, uczuciem zmęczenia po przebudzeniu i spadku energii w ciągu dnia. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Zmiana toru oddychania na ustny prowadzi do przebudowy twarzoczaszki, zwężenia szczęki, wysklepienia podniebienia. Daje to w rezultacie wadę zgryzu, podkrążenie oczu. Może powodować bezdech podczas snu i przyczyniać się do nawrotów zapalenia zatok i przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego.
Istotnymi celem leczenia alergii, poza przywracaniem komfortu funkcjonowania, jest zapobieganie jej konsekwencjom i powikłaniom.