Roztocza w naszych mieszkania najłatwiej znaleźć w łóżkach, dywanach, pluszowych zabawkach, zasłonach i firankach, czy tapicerowanych meblach.
Najwięcej roztoczy odnotowujemy w okresie letnio-jesiennym (od czerwca do października). Częściej występują w domach, które są rzadko sprzątane, wietrzonych jedynie sporadycznie lub starych, wilgotnych domach, które nie są odpowiednio ogrzewane.
Klinicznie istotne objawy alergii wynikającej z obecności roztoczy przypadają na okres jesienno-zimowy. Jest to związane głównie z tym, że w tym okresie znacznie ograniczone jest wietrzenie pomieszczeń, w których mieszkamy.
Co można zrobić, by pozbyć się roztoczy z domu?
Przede wszystkim unikamy posiadania w domu zwierząt, które przemieszczając się roznoszą naskórek będący pożywieniem dla roztoczy. Jeśli już mamy w domu psa lub kota nie pozwalajmy im wchodzić do sypialni, a szczególnie na łóżko.
Dobrze jest pozbyć się dywanów, pluszowych poduch, tapicerowanych kanap i foteli, gdzie w zakamarkach mogą gromadzić się naskórki. Regularnie wymieniać pościel i prac poduszki i kołdry w całości , nie tylko obleczenie.
Dodatkowo, warto:
- jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia mieszkalne (przez pół godziny dwa razy dziennie);
- starać się utrzymywać względną wilgotność w mieszkaniu na poziomie 40-50%,a temperaturę 18-20C,
- usunąć potencjalne zbiorniki kurzu: wykładziny, zasłony i firanki zastąpić żaluzjami wewątrzokiennymi, używać zabawek z pluszu i tkanin, które można prać; usunąć drobne przedmioty zbierające kurz, otwarte półki z książkami.
- prać pościel raz na 2 tygodnie w gorącej wodzie (min. temp. 60C); kołdra, poduszka i materac powinny być z włókna syntetycznego (nie z pierza, puchu, kapoku, bawełny lub wełny); można ją też jak często wietrzyć, poddawać działaniu słońca i niskich temperatur (zamrażarka);
- codziennie odkurzać sypialnię (szczególnie materac i łóżko) odkurzaczem ze specjalnym filtrem przeciwroztoczowym klasy HEP z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego; w sypialni nie może być żadnych zwierząt, ściany najlepiej pomalować zmywalną farbą lub pokryć gładką, zmywalną tapetą;jak najczęściej ścierać kurz na mokro i zmywać podłogi.
- unikać mebli tapicerowanych
- jak najczęściej kąpać się i zmieniać bieliznę, ze względu na to pożywką dla roztoczy jest złuszczony naskórek; proszki piorące używać w min temp. 60C.
- unikać grzejników gazowych i olejowych, wskazane jest ogrzewanie centralne lub elektryczne, klimatyzacja razem z reduktorem wilgotności;
- używać wyciągów kuchennych, zamykać drzwi do kuchni,
- jeśli używa się wentylacji, otwory nawiewowe powinno się zaopatrzyć w specjalne filtry.
Pleśń jest wszechobecna i jest istotnym czynnikiem wywołującym alergie wziewne. Istotne jest, aby uświadomić sobie, że nie chodzi o pleść, którą widzimy w zaniedbanych domach, ale ta obecna m.in. w glebie, liściach czy pniach drzew.
Co można zrobić, by zapobiegać rozwojowi pleśni w domu?
Uczulony na pleśnie powinien przede wszystkim unikać dużej ilości kwiatów doniczkowych w domu (alergizujące pleśnie żyją głównie w ziemi ), nie suszyć w domu prania. Pleśnie znajdujące się wokół wanien, brodzików, okien czy na ścianach działają toksycznie i należy je usuwać bez względu na to, czy jest alergia czy jej nie ma.
Dodatkowo, warto:
- unikać zawilgocenia mieszkania, często czyścić nawilżacze powietrza jeśli są używane lub zminimalizować ich używanie,
- ograniczyć kwiaty doniczkowe, można też często zmieniać ziemię,
- regularnie usuwać śmieci,
- zapewnić dobrą wentylację kuchni (wyciąg) i łazienki oraz strychu i piwnic,
- regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia filtrujące i wentylacyjne,
- zamykać drzwi do łazienki w czasie brania kąpieli, usuwać źródła stojącej wody,
- unikać kontaktu ze stertami liści, siana, igliwia, drewna lub kompostem,
- usuwać skoszoną trawę, krótko przycinać trawnik,
- unikać pokarmów zawierających pleśnie – suszonych owoców oraz grzybów, sosu sojowego, niektórych gatunków sera, także wina i piwa oraz kiszonek (kapusta, ogórki),
- dokładnie myć owoce oraz bezwzględnie usuwać psujące się owoce i warzywa,
- regularnie czyścić na mokro i osuszać lodówkę,
- zrezygnować z przechowywania żywności w workach foliowych.