Zabawa bez kichania
Pierwszym zaleceniem związanym ze schematem postępowania w przypadku alergii jest eliminacja kontaktu z alergenem. Praktycznie niemożliwe jest wyeliminowanie kontaktu dzieci z pyłkami w okresie wiosenno-letnim. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia dokuczliwych objawów i zmniejszenie problemu.
Zerknij, na co możesz mieć wpływ i na co warto zwrócić uwagę, gdy dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.
-
Trawa
Im krótsza trawa, tym mniej pyłku wytworzy. Starannie przystrzyżony trawnik wokół domu pomoże zredukować alergeny, natomiast warto unikać wyjścia na spacery i zabaw na zewnątrz w czasie koszenia i tuż po nim. To samo dotyczy skwerków, parków oraz terenów zielonych na osiedlach mieszkalnych.
-
Wiatr
Wietrzne dni są świetne na latające latawce i niestety latające alergeny. Zachęcaj swoje dzieci do przynoszenia gier do domu w porywiste dni. Kanapa dla kogokolwiek?
-
Odzież
Cząsteczki pyłku są tak małe, że nawet nie widać, jak się do przyklejają do ciała i ubrania. Dlatego gdy tylko twoje dzieci wejdą do środka po zabawie, upewnij się, że zostawiają buty przy drzwiach i zmieniają ubranie. Jeśli ich alergie są skrajne, należy je wykąpać i umyć im włosy.
-
Zabawki
Dzieci są bardzo kreatywne, gdy się bawią, dlatego nie warto ich powstrzymywać przed wyniesieniem zabawek na zewnątrz, ale można je poprosić, aby wracając do domu, zostawiły je przy drzwiach –dzięki temu do domu nie zostaną przeniesione pyłki. Pomaga również regularne czyszczenie zabawek – wycieranie ich lub – w przypadku puszystych maskotek – pranie.
-
Zwierzęta
Dzieci i psy uwielbiają bawić się razem na świeżym powietrzu. Aby usunąć alergeny z sierści zwierzęcia, staraj się regularnie go pielęgnować i myć. Wytarcie psa po wyjściu na zewnątrz jest również dobrą praktyką.