Ograniczenie kontaktu z alergenem to podstawowe zalecenie oraz najlepszy, najtańszy i najszybszy sposób na uniknięcie objawów alergii. Jest to proste i wykonalne w przypadku uczulenia np. na alergeny zwierzęce. Dość proste, choć wymagające uważności, w przypadku alergii na pokarmy. Bardziej pracochłonne w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego, ale praktycznie nieosiągalne w przypadku alergii na pyłki roślin.
Szybką, doraźną pomoc, zwiększającą jakość życia alergika i pozwalającą uwolnić się od objawów przynosi stosowanie leków przeciwhistaminowych.
Blokują one receptory dla histaminy, głównego mediatora dla alergii. Wymagają konsekwentnego podawania w przypadku ekspozycji na alergen. Jest to zatem klasyczne leczenie objawowe. Bez recepty znajdują się preparaty dla dzieci ( np. z desloratadyną od 6 roku życia) w formie syropu i tabletek rozpadających się w jamie ustnej oraz tabletki dla dorosłych.
Od niedawna na rynku dostępne są bez recepty leki steroidowe do nosa przeznaczone dla dorosłych z zdiagnozowanym sezonowym alergicznym nieżytem nosa. Pomagają w objawach związanych głównie z blokadą nosa i wodnistym katarem.
Leki te należą do najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia alergicznego nieżytu nosa – zmniejszają objawy oraz działają przeciwzapalnie. Pacjent, stosując je regularnie w sezonie pylenia, uzyskuje kontrolę nad przebiegiem reakcji alergicznych. Leki dostępne bez recepty można stosować nawet przez 3 miesiące, następnie zalecana jest konsultacja z lekarzem.