W leczeniu schorzeń alergicznych leki sterydowe (najczęściej spraye do nosa i leki wziewne do oskrzeli) mają szerokie zastosowanie. Na szczęście potrzebne i skuteczne dawki są bardzo niewielkie. Wysoki profil bezpieczeństwa donosowych leków sterydowych z mometazonem i ich skuteczność w leczeniu alergicznego nieżytu nosa wpłynęły na dopuszczenie ich do sprzedaży w aptekach bez recepty.
Nowoczesne leki sterydowe
Nowoczesne leki steroidowe mają bardzo małą biodostępność. Oznacza to, że po aplikacji do nosa, tam zostają i działają w miejscu podania. Aktualnie stosowane sterydy donosowe, np : mometazon charakteryzuje także wysoki poziom tiksotropii, czyli przyczepności do błony śluzowej nosa. Dzięki czemu nie spływają do gardła, a czas ich działania się wydłuża.
Bezpieczeństwo
Na bezpieczeństwo leczenia lekami steroidowymi do nosa i minimalizację ryzyka wystąpienia działań niepożądanych wpływa technika aplikacji. Bardzo istotne jest, aby nie rozpylać spreju bezpośrednio na przegrodę nosową, a aplikator zawsze kierować w stronę wewnętrznego kącika oka po stronie otworu donosowego, do którego aplikujemy lek. Prawy otwór nosowy – kierunek kącik prawego oka.
Korzyści z terapii
Niekiedy złagodzenie objawów występuje po 12 godzinach od podania pierwszej dawki leku. Jednak pełne korzyści z leczenia mogą być widoczne dopiero po 2 dniach stosowania leku. Nie należy w tym czasie stosować większej dawki leku lub częściej niż raz na dobę. Bardzo ważne jest, aby stosować aerozol do nosa regularnie, zgodnie z ulotką i zaleceniami lekarza. Nie należy przerywać leczenia – nawet jeśli odczuwalna jest poprawa, a kontakt z alergenem nie jest w pełni ograniczony- chyba, że tak zaleci lekarz.
Konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy:
- wystąpią działania niepożądane,
- objawy nasilą się lub nie jest odczuwalna poprawa po 2 tygodniach,
- lek jest stosowany już przez 3 miesiące.
Leków sterydowych nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem u dzieci.
Opracowano we współpracy z dr n. med. Ewa Willak-Janc
Piśmiennictwo:
Zasady postępowania w Alergicznym Nieżycie Nosa. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce; 2012 Prof. Dr hab. Bolesław Samoliński, Dr n. med. Monika Świerczyńska- Krępa, Dr n. med. Anna Gruda-Duda
Lehman J.B., Blaiss M.S. Selecting the Optimal Oral Antihistamine for Patients with Allergic Rhinitis. Therapy in Practice. 2006; 66(18): 2309-2319]