W szczególnie trudnej sytuacji są rodzice alergików, ponieważ ryzykują dodatkowo rozwój alergii u dziecka. Niestety, zwykle nie można przewidzieć, czy dane dziecko uczuli się na konkretne zwierzę. U dzieci występuje jedynie predyspozycja genetyczna do rozwoju alergii, a nie od razu konkretna alergia. Tak więc jeśli dziecko nie miało dotychczas kontaktu ze zwierzęciem, nie można stwierdzić, jaka będzie jego reakcja na nie.
Dlatego też najlepiej nie unikać kontaktu ze zwierzętami, chodzić do znajomych ze zwierzętami, pozwalać dziecku chodzić do kolegów, u których w domu są zwierzęta. Kontakt taki pozwoli na ujawnienie ewentualnej alergii na psa czy kota.
W przypadku gdy jednak okaże się, że dziecko uczuliło się na zwierzę, a my mamy je już w domu, należy nauczyć pupila, aby nie wchodził do sypialni i przyzwyczaić go do częstego kąpania. Trzeba też prać mu posłanie przynajmniej raz w tygodniu. Dziecku należy przypominać, by unikało dotykania zwierzęcia twarzą. Po bezpośredniej zabawie i przytulaniu go myło ręce.
Bardzo popularnym zwierzątkiem dla dziecka, szczególnie przedszkolaka, jest chomik. Jest tak ze względu na małe rozmiary i małą kłopotliwość. Zarówno chomik, jak i świnka morska uczulają swoim moczem, nie futerkiem. Dlatego w przypadku uczulenia klatka, a jeszcze lepiej zamknięte terrarium, powinna stać poza sypialnią. Należy używać absorbentów moczu. Alergik nie może sprzątać w klatce, ale nadal może pupila karmić, może się z nim bawić i uczyć go sztuczek.
Alergia na psa
Nie ma psa idealnego dla alergika. Pomimo licznych reklam hodowców nie istnieje pies hipoalergiczny. Jeśli jest stwierdzona alergia na psa, objawy zawsze się pojawią.
Na pewno jednak znacie osoby, które mają stwierdzoną alergię na psa, a jednocześnie mają psa w domu i nie reagują na niego. Przez wiele lat stanowiło to zagadkę dla alergologów. Ale na szczęście z pomocą przyszła nauka i wyjaśniła te paradoksy.
Okazuje się, że alergen psi składa się z kilku części, ale uczulenie u danej osoby może nie dotyczyć wszystkich elementów, które znajdują się odpowiednio w sierści, naskórku, ślinie, surowicy i moczu (ten alergen produkuje prostata). Już się domyślasz, w czym rzecz?
Jeżeli wiemy, że jesteśmy uczuleni na ten fragment, który znajduje się w moczu psa, wystarczy zdecydować się na sukę i już jesteśmy bezpieczni. Podobnie jest z sierścią – jeśli szkodzi nam sierść, a weźmiemy do domu psa z włosem (np. maltańczyka czy yorka), to problem alergii będzie nieistotny.
Wiedzę, na który fragment alergenu jesteśmy uczuleni, można zdobyć doświadczeniem i obserwacją lub przez badania laboratoryjne. Pomaga nam w tym diagnostyka molekularna, tzw. komponentowa.
Alergia na kota. Czy trzeba się pozbyć kota w przypadku alergii?
Alergia na koty dotyczy w większości lokatorów mieszkań, gdyż mieszkańcy domów wypuszczają swoje koty na zewnątrz. Alergen koci jest bardzo uczulający, bardziej niż alergen innych ssaków. Może pochodzić z różnych tkanek, głównie z sierści, śliny i gruczołów łojowych (podobnie jak w przypadku psa kocury uczulają bardziej, a kastracja kocurów pozwala zmniejszyć istotnie ilość alergenu).
Wystarczy naprawdę niewielka ilość do wywołania objawów, a kot jako zwierzę wszędobylskie roznosi go po całym domu, nie tylko na kanapy i fotele, ale również na stoły, biurka, parapety i liczne ciemne zakamarki, gdzie nieusunięty może przebywać latami.
Koty też częściej są brane na ręce, przytulane i głaskane, stąd często kontakt z kotem jest znacznie bliższy niż z psem, przez co objawy alergii mogą być bardziej nasilone. Sierść lubi przyczepić się do ubrań i w ten sposób jest roznoszona i trafia do samochodu, szkoły, przedszkola czy biura.
Alergik na kota jest w stanie rozpoznać właściciela kota po niedługiej rozmowie. Nawet ślad kociego alergenu może wyzwolić salwy kichania. Uporczywy kontakt alergika z kotem może doprowadzić do rozwoju astmy, która ze względu na swój gwałtowny przebieg zyskała miano „kociej astmy”.
Jeśli zdarzy nam się mieszkać z kotem, mimo alergii, musimy zamykać drzwi sypialni, unikać brania kota na ręce. Dodatkowo jak najczęściej ścierać podłogi na mokro, odkurzać sprzętem z filtrami HEPA i używać oczyszczacza powietrza. Alergików na kota można też odczulać – jest to proces długotrwały i kosztowny, ale skuteczny.
5 faktów o zwierzętach w domu
- Nie trzeba pozbywać się zwierzęcia z domu, choć byłoby to najlepsze wyjście dla alergika.
- Można znaleźć bezpiecznego psa dla siebie mimo alergii.
- Chomiki, świnki morskie, myszki i szczurki uczulają moczem, nie futerkiem, więc może się z nimi bawić nawet alergik.
- Myjąc podłogi, piorąc posłanie, odkurzając z filtrem HEPA. Używając oczyszczacza powietrza i zamykając dostęp do sypialni, można bardzo znacznie zmniejszyć poziom alergenu w mieszkaniu.
- Suki i kotki są bezpieczniejsze dla alergika niż psy i kocury.